YOL YARDIM

Ne kadar yeni olursa olsun her makinede olduğu gibi otomobillerde de zamanla bazı problemler yaşanabilir. Bu problemlerin bazılarını çözmek içinse usta bir tamirci olmaya ya da aracını en yakın sanayiye götürmene gerek yok. Araçta meydana gelen bazı basit arızalar doğru teknikler uygulandığında kolaylıkla giderilebilir. Aracın yanlış kullanımı, yol ve hava şartları, zamanla yıpranma gibi sebeplerden doğan arızaların birçoğu kendi çabanla da altından kalkabileceğin ufak problemlerdir. Fakat yaşanan birçok problemde risk almadan aracı doğru ellere emanet etmek de aracın uzun süreli kullanımı için daha sağlıklı bir seçenektir.

01

AKÜNÜN BİTMESİ
 

Marşa bastığında araç geç çalışma problemi yaşıyorsa akü ile alakalı bir sorun yaşanıyor olabilir. Kontağı çevirdiğinde gelen uzun süreli sesler akünün bitiyor olduğunu gösteren belirtiler arasındadır. Bu gibi durumlar araç uzun süre çalıştırılmadığında, farlar açık unutulduğunda ya da çok uzun süre müzik sistemi kullandığında ortaya çıkabilir.
Akünün bittiği kimi zaman yola çıkmadan fark edilse de bazen yolda da akü bitmesi problemi yaşanabilir. Böyle bir olay yaşadığında çevreden yardım alıp başka bir araçtan aküye takviye yaparak sorunu çözebilirsin. Bunun için akü kollarını arabada bulundurmayı unutmamalısın. Aracı çalıştırdıktan sonra en kısa zamanda aküye baktırmak ve yenisini taktırmak gerekebilir.

02

MOTORUN AŞIRI ISINMASI
 

Motorun aşırı ısınması sorunu araba arızaları arasında en sık karşılaşılanlar arasında yer alır. Bu sorun genelde motor kısmından ve su haznesinden buhar çıkması ile anlaşılır. Radyatör peteklerinde yaşanan tıkanıklık, soğutma suyunun bitmesi, vantilatör kayışının kopması gibi problemler sonucu motor aşırı ısınabilir. Bu tarz durumlarda öncelikle aracı uygun bir yere çekerek motorun soğumasını beklemek gerekir.
Kaputu açıp motoru soğuttuktan sonra ise soğuyan radyatör kapağını açabilirsin. Su seviyesi azalmış ya da su bitmişse su eklemesi yaparak sorun çözülebilir. Araba arıza çözümleri yerine getirilmesine rağmen arıza devam ediyorsa otomobili çalıştırmak daha büyük problemler yaratabilir. Aracında sorun olduğunu düşünüyorsan aynı zamanda aracının bakım periyodu da geldiyse Praticar’dan iki hizmeti birlikte satın alabilirsin.

03

MOTORUN GÜÇ KAYBETMESİ

Motorda yaşanan güç kaybı aracın çok fazla yakıt tüketmesine ve çok sesli çalışmasına neden olabilir. Araç çalışırken normale göre daha fazla ses çıkarmaya başlamışsa araba arızaları arasında ilk akla gelen güç kaybı olmalıdır. Vakumun sızdırması, hava akışı sensörünün kirlenmesi, katalitik çeviricisinin arızalanması ve yakıt pompası arızaları motorun güç kaybı yaşamasına sebep olur.
Bu tarz durumlarda araç hakkında yeterli donanım bilgisine sahip değilsen ya da risk almak istemiyorsan Practicar’dan yardım alabilirsin.

04

FRENDE YAŞANAN TİTREME
 

Fren disk yüzeylerinin belirli bir süre aşınması sonucu frene basıldığında araç ya da direksiyon titreyebilir. Can ve mal kaybına sebep olabilecek bu sorun oldukça tehlikelidir. Bu gibi bir durumda diskin aşınma derecesi kontrol edilebilir. Disk aşınması aşırı derecede değilse taşlama işlemi ile problem çözülür. Fakat disk aşınması çok fazla ise ve disk ömrünü tamamlamış durumdaysa diski bir an önce değiştirmek gerekir.
Aşınma çok dalgalı ise ve bu işlemleri yapmadan balatalar değişirse ses zamanla tekrar ortaya çıkar. Diski taşlattırıp balataları da yeniledikten sonra bir süre daha bu sesi duymaya devam edebilirsin. Balata ve disk birbirine uyumlu olmaya başladıkça ses de zamanla azalarak bitecektir.